Alış Satış
Alış Satış

E-İrsaliye

e-İrsaliye Nedir? e-İrsaliyeye Kimler Geçiş Yapabilir?

e-Fatura ve e-arşiv ile dijital ortama geçen faturalama sistemine yakın zamanda yeni bir uygulama daha eklenecek. GİB tarafından taslağı hazırlanan yeni sistemin adı ‘e-irsaliye’ olacak. Peki nedir bu e-irsaliye, kimler geçebilir, kağıt irsaliyeden farkı nedir? Yazımızda e-irsaliye hakkındaki sorularınızı yanıtlamaya çalıştık.

Faturaların Elektronik Belgelere Dönüştürülmesi

e-İrsaliye Nedir?

e-İrsaliye, kağıt irsaliye ile aynı nitelikte fakat dijital ortamda düzenlenen bir modeldir. Sevk irsaliyesi kullanan firmalar kağıt olarak irsaliye düzenlerken e-irsaliyeye geçiş yapan firmalar dijital ortamda irsaliye düzenleyerek karşı tarafa ulaştırırlar. Burayı biraz daha açmak gerekirse; kağıt olarak 2 tip irsaliye bulunur. Biri sevk, diğeri taşıma irsaliyesidir. e-İrsaliye daha çok sevk irsaliyesi yerine geçecek, yani malı teslim alan kişiye iletilecek. Bununla birlikte araç, şoför ve rotasyon bilgisi taşıyan taşıma irsaliyesi yine kağıt olarak araçta bulundurulmaya devam edecek.

Operasyonel Maliyet Avantajı

e-İrsaliyeye Kimler Geçmek Zorunda?

e-İrsaliyeye e-fatura sistemine kayıtlı tüm firmaların geçiş yapması zorunludur. Bununla birlikte şahıs ve sermaye firmaları gönüllü olarak e-irsaliye sistemine geçiş yapabilirler. GİB’in taslağında yer alan bilgiye göre zorunlu geçiş yapacak firmalar 1 Temmuz 2018 itibariyle, gönüllü geçiş yapmayı düşünen firmalarsa herhangi bir tarihte e-irsaliye kullanıcısı olabilirler. 

 e-Fatura Danışma Hattı

e-İrsaliye Danışma Hattı

e-İrsaliye çözümleri hakkında detaylı bilgi, destek veya teklif almak için 0 212 852 11 73 ya da 0 212 852 11 74 numaralı hatlardan bize ulaşabilirsiniz.